Online webovými hrami se zabývám už poměrně dlouho. Nemůžu si tedy nevšimnout, že se poslední dobou stále častěji stává, že vývoj stagnuje. Prostě chcípnul pes.

Začnu hrou, kde je to obzvláště markantní. Jde o slovenskou Investor city. Vývoj se tam zasekl těsně předtím, než byla do akce uvedena zatím největší plánovaná změna – vláčky. Všechno probíhalo hladce, autor nás zásoboval informacemi o nových funkcích – a pak najednou stopka a nic se neděje. Je to už pár let a stále nic. Hra zůstává nedokončena. Možná slyším trávu růst, ale připadá mi to, že je autor vydírán nebo uplacen nějakou velkou společností, která online hry produkuje. Investor city totiž přes nevelký (a z většiny dobrovolnický) realizační tým mohl snadno aspirovat na titul nejlepší hry v oblasti ekonomických simulátorů.

Nyní se podívejme na dva fotbalové manažery. Hra Brejk běží už poměrně dlouho, posledních pár let se ale nic nového neděje. Stejně jako u Investor city zamrzl vývoj na určité úrovni a nepokračuje. Důvody vidím podobné – vydírání nebo úplatek. Opěr jde o perspektivní hru tentokrát českého autora – můžete si držet jako manažer dva fotbalové týmy a vést je k vítězství nad dalšími manažery. Nechybí ani reprezentace a sálovka.

Fotbalový manažer online (přesně tak se hra jmenuje) ještě úplně nezamrzl, ale nemá k tomu daleko. Opět jde o českou nadějnou hru, kde si můžete zkusit, jaké to mají těžké fotbalisté. Díváte se na hru z pozice obyčejného hráče, trénujete a hrajete se svým týmem zápasy. Můžete také vlastnit fotbalové týmy a továrny na výrobu jídla a sportovních potřeb. Hra nyní stojí před změnou procesu odehrávání zápasů. A stojí už poměrně dlouho. Jelikož jde o originální námět, ani zde nemůžu vyloučit vydírání nebo úplatek.

Na závěr jsem si nechal hru, kde se vývoj nových vymožeností daří. Jde o moje nejoblíbenější Renesanční království. Hra je vyvíjena nevelkým profesionálním týmem ve Francii. Právě včera byla nasazena nová funkční vlastnost – zavedení klasických levelů a XP. A mobilní verze hry. Bohužel i zde vidím nedostatky, tentokrát trošku naruby. Jak se tak tvůrci snaží hru stále vylepšovat, nezbývá jim čas na nápovědu a uživatelskou podporu. Kromě toho je podezřívám tak trošku z lenosti. Penízky za nadstandardní herní prvky se sypou, hráčů je několik desítek tisíc, tak proč se někam honit?

Online webové hry zažívali své největší úspěchy před cca 10 lety, Dnes je nahrazují online videohry a mobilní hry. Trend je to nemilosrdný. Pokud si třeba u MS Flight Simulátoru můžete připadat jako ve skutečném letadle, není co řešit. Nyní navíc nastupuje streamování her, kdy vlastní hra běží na výkonném serveru a hráč k ní přistupuje pomocí „tenkého“ klienta, nezřídka opět webového prohlížeče. Kruh se tak uzavírá. Jen o třídu výš. Takže jde spíš o spirálu…

Zatím ale stále budu fandit klasickým webovkám, rád si je s přáteli zahraju, přestože v nich chcípl pes. Mají příchuť nostalgie, což je pro nás narozené v minulém století jasná páka.