Pavel D. F. Hrubý

Počítačový šílenec, amatérský spisovatel a redaktor.

Online webové hry

Soupis nalezených a aktuálně provozuschopných online webových her (pokud není uvedeno jinak, hra je k dispozici v češtině a/nebo slovenštině).

Popisy her jsou dány tím, jestli jsem hru zkoušel hrát. Není v lidských silách vyzkoušet všechno 😉

Tento soupis nahrazuje původní dokument Provozovatelé online her, který je již zastaralý a hodí se spíš jako studijní materiál pro studenty ludologie.

O fotbalových manažerech se píše taky na této speciální stránce. O počítačových hrách obecně pak tady. Nápady na hry najdete na této stránce.

čísla

11 legends (Fotbalový manažer.)

4Story (Bohatá MMORPG s poměrně složitým ovládáním. Celkový dojem: pouze pro skalní hráče podobného typu her.)

8BitMMO (Osmibitové 2D retro-kostičkování, česká verze není.)

A

A.I. War (RPG sci-fi hra, česká verze není.)

Ace Online (Letecký soubojový simulátor. Česká verze není.)

Acilion (Fantasy středověká hra, pouze ve francouzském originále.)

Adventure Quest (Fantasy RPG, pouze anglicky.)

Adventure Quest Worlds (RPG browserovka, pouze anglicky.)

Aerolines (Ekonomický simulátor letecké firmy. Bez jakékoliv grafiky, klasická webovka starého textového stylu. Chybí jakákoliv nápověda, o tutoriálu ani nemluvě. Vhodné jen pro šílené fanoušky letadel. Celkový dojem: torzo hry, která by možná někdy mohla být dobrá, pokud ji ovšem autor dokončí, o čemž pochybuji…)

Age of Conan Unchained (Hra na motivy děl R. E. Howarda, česká verze není.)

Alagaesia – Eragon RPG (Textová RPG hra.)

Alganon (RPG hra, zřejmě pouze anglicky.)

Aliance.eu (Bojová strategická hra z prostředí starověku. Celkový dojem: originální textové prostředí, bohužel pro dnešní dobu již poněkud překonané.)

America’s Army (Reálně vypadající bojová hra. Pouze anglicky.)

Anarchy Online (MMORPG z prostředí možné budoucnosti. Pouze anglicky.)

APB Reloaded (Hra plná aut, zbraní a boje, česká verze není.)

Aragorn.cz (Portál hráčů textových RPG.)

ArcheAge (Fantasy MMORPG, česká verze není.)

Armeron (Bezplatná online hra na hrdiny. Fantasy, ve stádiu veřejné beta verze. První pohled nabízí klasickou RPG, kde budujete svoji postavu, zlepšujete její vlastnosti, plníte úkoly (bojujete) a postupujete v úrovních. Na výběr jsou tři klasická povolání – rytíř, lučištník a čaroděj. Po absolvování tutoriálu si dále volíte úděl – hrdina, vůdce nebo tulák. Vůdce může kromě vedení bojů stavět města. Kde pak nacházejí ostatní postavy zázemí. O města je možné také bojovat. Dalším stupněm bojů je soupeření aliancí. Graficky je hra provedena celkem slušně, hodně se ale blíží Empire od Goodgame a podobným strategickým titulům, pouze rozšíření možností o RPG působí trošku originálně. Na projekt jednotlivce jde ale o hodně povedené dílko. Tedy až se podaří odstranit různé drobnosti na kráse a bugy, k čemuž by snad otevřená beta měla vést. Konec hry nastává, když je dobyt černý hrad a svržen temný černokněžník (Dark elf?). Pro mě osobně byla hra příliš zaměřená na boj. Prakticky všechny úkoly znamenaly porazit nějakého darebáka, monstrum nebo protihráče v aréně. Jako vůdce bych sice teoreticky mohl někde v 25 levelu stavět města, ale to se mi zdá šíleně daleko (dají se ovšem dobýt a zvelebovat nepočetná již existující města). Vyloženě chybějí civilní řemesla – ne každý je zrozený pro boj. Celkový dojem: Není to špatné, ale mohlo by to být i lepší. Chce to ještě hodně práce.)

Armored Warfare (Tanková hra, česká verze není.)

Atomix (Naučná logická hra zaměřená na organickou chemii.)

B

Babylon 5 Game: New Age (Vesmírná hra podle televizního seriálu. Testování znemožněno problémy s registrací.)

Ball Manager (Fotbalový manažer. Česká verze není.)

Base Attack Force (Námořní hra. Není česky.)

Battle of Beasts (Souboje monster. Česká verze není.)

BattleKnight (Jednoduše provedená RPG fantasy hra, kde je hodně textu, grafika jen statická a provedení poněkud zastaralé. Celkový dojem: běžná RPG hra, jakých je spousta, kladem je možnost pracovat, jinak dost slabé.)

Berlin Game (Klasická webová tahová bojová strategie situovaná do závěru druhé světové války na německé území. Hraje se na scénáře, cílem je většinou dobýt a udržet Berlín. Je třeba verbovat jednotky, budovat infrastrukturu a vojenskou podporu nejrůznějšího charakteru. Pro začátečníky jsou připraveny výcvikové scénáře. Hra nebere mnoho času, denně se dá zvládnout za pár minut. Celkový dojem: hra asi zaujme poměrně malý okruh hráčů, ale dá se hrát bez větších problémů.)

Big Farm (Moderní farmářská hra, důraz kladen na ekonomiku, náročné na čas a na nervy. Návyková hra.)

Bitclubs (Sportovní manažer. Hned po spuštění se na vás vyvalí spousta reklam, takže první pohled nic moc. Bitclubs je manažer více sportů najednou. Zkoušel jsem jen fotbal, ale měli byste mít možnost řídit ještě i spolky basketbalu, hokeje, formule 1, volejbalu, házené a ragby. Sporty ale samy o sobě nejsou to hlavní – cílem hry je stát se šikovným manažerem, k čemuž má napomoci trénink virtuálních dovedností – odolnost, charisma, vedení a obchod. Ve hře je možné plnit úkoly, propracování sportů je poněkud nižší než u konkurenčních her tohoto typu, prostě to chce si zvyknout. Celkový dojem: hra pro starší uživatele, kteří mají rádi sport, ale hlavně si chtějí zahrát na protřelého manažera.)

BiteFight (Bitva mezi upíry a vlkodlaky, RPG. Podobně jako u BattleKnight víceméně textová bitva zastaralého typu, navíc obě strany jsou zjevně temné. Celkový dojem: nic, co by dokázalo zaujmout někoho, kdo není fanouškem některé ze stran souboje.)

Blade Haven (Kontaktní bojová hra, pouze anglicky.)

Boj o korunu Českou (Strategická hra z českého prostředí. Převážně textová forma klasického webového stylu. Hra je poněkud v agónii, jeden ze dvou autorů ji prakticky opustil, druhý jen udržuje v chodu základní funkce hry. Nápověda poměrně obsáhlá, tutoriál zcela chybí. Z hlediska reálnosti prostředí je ve hře mnohé silně přestřeleno, přesto se hra tváří, že se hraje na území České republiky. Celkový dojem: svého času mohlo jít o průměrný projekt, dnes již zcela překonáno.)

Bounty Hunter Guild (Poněkud zvláštní RPG sci-fi hra z prostředí Star Wars. Budujete si postavu, stavíte mezihvězdnou loď, bojujete s příšerami i spoluhráči, můžete vstoupit do gildy a společně jít za vítězstvím. Hra je sice poměrně propracovaná, ale bez přečtení tutoriálu je člověk prakticky ztracen. Navíc mně osobně vadí přílišná stylizace jazyka hry do angličtiny – tady by troška vhodného překladatelského úsilí opravdu neškodila. Celkový dojem: pokus o tématickou bojovou hru, který může nadchnout fanoušky, ale pro obyčejného hráče je o ničem.)

Brejk (Velmi zdařilý fotbalový manažer, máte za úkol trénovat a řídit virtuální fotbalový tým, účastnit se virtuálních zápasů a budovat zázemí. Hra je velmi komplexní, týmy jednotlivých manažerů (hráčů) jsou rozděleny do několika zemí Evropy a mimo-evropských států, každý stát má čtyři ligy, z nichž 3. a 4. obsahuje dvě divize 3a, 3b a 4a, 4b. Kromě základních národních soutěží se můžou hrát turnaje pořádané aktivními hráči, existují rovněž reprezentace jednotlivých zemí, za niž se hrají mistrovství světa, Evropy a oceánské oblasti, týmové soutěže obsahují i pohárová střetnutí mezi týmy různých zemí. Budování týmu obsahuje celou řadu parametrů jednotlivých hráčů, je možné stavět prakticky libovolné sestavy mužstva. Na dobré úrovni je i simulátor zápasů, kde se ve zrychleném čase odvíjejí animovaná utkání. Kromě soutěžních utkání je možné domlouvat i přátelská utkání, což při šikovném vedení umožňuje dobrý zisk herní měny, za kterou se kromě mezd hráčů a personálu kupuje vylepšení stadionu a zázemí. Na hře je bohužel patrná poměrně velká fluktuace hráčů – sezóna trvá 15 týdnů, takže hra vyžaduje poměrně značnou trpělivost. U některých zemí jsou čtvrté a části třetích lig obsazeny povícero TBM (tým bez manažera) NPC celky, což ale umožňuje začátečníkům poměrně dobrý prostor (v okamžiku vstupu do hry hráč “adoptuje” takový volný tým), takže by hra dokázala obsloužit množství dalších manažerů – někde jsem zahlédl informace, že hra je již za zenitem své slávy.
K dispozici je poměrně zdařilá a podrobná nápověda, nováček prochází tutoriálem, který mu odhaluje taje hry. Evidentní je snaha o mezinárodní rozvoj hry, kvalitu anglické jazykové verze ale nedokážu posoudit. Celkový dojem: Hra pro trpělivé fotbalisty, rychlý úspěch není pravděpodobný, musí se hrát několik let, než vůbec člověk může vystoupat k vrcholu.)

C (Ch)

Cantr II (Poněkud zvláštní RPG hra bez bližšího časového rámce, ve fiktivním světě, česká lokalizace není.)

Call of War (Strategie, druhá světová válka.)

Celsius Heroes (RPG, logická hra, není česky.)

Chánové (Středověká strategie s prvky RPG. Poměrně dobrý tutoriál, slušná grafika, bohužel poněkud “bulharské” odezvy, někdy se ani nenačtou všechna data. Buduje se město, bojuje se, prostě běžná hra tohoto typu. Po ukončení tutoriálu je hráč veden úkoly, občas se ale stane nějaká nepředloženost a je potřeba ji řešit (třeba přelidnění), což začátečník zvládá jen stěží. Otravné je neustálé přepisování celé obrazovky – co herní okno, to nová stránka. Neméně otravná je potřeba neustále dokazovat klikáním na neúplný kruh, že nejste robot. A když se k tomu přičte reklama a opakované odhlašování, došel jsem tak nějak k závěru, že tohle se prostě hrát nedá. Celkový dojem: možná bulharská klasika, ale v ohledu k dalším (i bulharským) hrám dnešní doby silně podprůměrné. Zásadně nedoporučuji.)

Cock-Fight (Poměrně primitivní a jednoduše naprogramovaná RPG gladiátorsko-mafiánského typu. Jen místo gladiátorů trénujete kohouta. Kohout může mít i zbraň, může jíst, brát drogy, trénovat, zápasit s jinými kohouty. Hra není příliš oblíbená, našel jsem něco přes 20 zaregistrovaných hráčů, z nichž asi polovina měla i kohouty. Jeden kohout dosáhl vyššího levelu a zřejmě vítězil. Celkový dojem: neotřelý nápad, který je ale asi zároveň hrobem hry, protože – přiznejme si to – proč zrovna kohouti?)

Conflict of Nations (Strategie, třetí světová válka.)

Č

Člen gangu (Street Mobster) (Mafiánská hra)

D

Damokles.cz (RPG simulátor reálného života. Hra je bohužel nedokončená.)

Dark Elf (Fantasy strategická bojová hra. Hráči obsazují jednotlivé země, utvářejí aliance a bojují proti sobě i proti hlavnímu soupeři – mocnému Dark elfovi. Jeho porážkou hra končí. Hraje se v ligách na rozsáhlé mapě. Celkový dojem: zdařilá hra jejíž potenciál je ale zřejmě již vyčerpán. Svého času naprostá špička mezi českými hrami.)

DarkAge (Portál pro hraní textových RPG her.)

DarkFort (RPG hra z prostředí Star Treku.)

Darkorbit (Simulátor pilotování kosmické lodi v blíže neurčené sci-fi budoucnosti lidstva. Celkový dojem: vhodné pro mladší hráče.)

DDTank (Akční hra, asi pouze anglicky.)

Desert Operations (Strategická vojenská hra.)

DinoStorm (Kovbojka z druhohor. Česká verze chybí.)

Divoké kmeny (Tribal Wars. Klasická strategická hra z doby středověku zaměřená na boj mezi kmeny hráčů. Ti si budují své vesnice, můžou dobývat vesnice soupeřů a barbarské vsi. Hra je náročná na mnoho aspektů, je ale vedena v převážně textovém pojetí, takže pro dnešní dobu se již jeví poněkud překonaná. Celkový dojem: pro skalní příznivce.)

Dragon Fable (Animovaná fantasy RPG, pouze anglicky.)

Drakensang online (Fantasy realtime RPG (klientová) hra. Boj proti počítačem řízeným monstrům i mezi hráči navzájem v aréně. Perfektně provedená grafika, jednoduché ovládání, bohužel trošku příliš tlak na nákup výhod za skutečné peníze. Některé lokace se jeví v avizovaném levelu poněkud nehratelné. Celkový dojem: návyková oddychová hra, pokud tedy člověk neusiluje o super postavu.)

E

Elfánie (Klasická webová RPG z fantasy prostředí života elfů. Člověk si buduje postavu, vybavuje ji, plní úkoly, může zápasit se spoluhráči, pracovat, lovit i odpočívat v hotelu. Hra je svižná, nápověda je k dispozici v sekci podpora. Tutoriál není, jsou ale úkoly, takže se dá postupně začít a jen tak si hrát v pěkně graficky vyvedeném prostředí. Obtížnost hry se postupně zvyšuje, takže nuda nehrozí. Svého hrdinu musíte náležitě piplat, aby obstál v boji s všelijakými monstry a příšerami. Po delším čase bohužel i tato hra přechází do stereotypu. Navíc pro mě osobně za rušivé považuji neustále se opakující úkoly typu: poraz nějakého hráče. Celkový dojem: příjemná klasická RPG z neklasického prostředí, dá se u ní vydržet poměrně dlouho.)

Elvenar (Budovatelská fantasy hra. Jde z větší části o fantasy klon Forge of Empires. Na místě někdejší bájné země Elvenaru, která je obývána elfy, budujete svoje město. Můžete hrát za elfy nebo za lidi. Ve městě je možno stavět řadu budov v celkem slušné grafice (á la Empire), každým vylepšením se budova mění (včetně zvětšování potřebného prostoru). Kromě budov je třeba myslet na kulturu, opět jako v Empire. Základními komoditami jsou zásoby, zlaťáky a prémiové diamanty. Dále máme 9 dalších obchodních komodit (zboží), které slouží k nákupu území a jeho pokladů na mapě světa (kde lze volitelně bojovat, pokud na to máte náladu). Součástí děje je zkoumání technologií.)

Empire (Bojová strategie z lehce fantasy středověku. Bohaté možnosti budování impéria, které obsahuje hrad, základny a několik podřízených hradů ve specializovaných královstvích. Reklama bohužel tuto hru prezentuje zejména jako budovatelskou, což vede u některých hráčů ke zklamání, protože na boj je kladen velký důraz a i když o hrady hráč nemůže přijít, jsou často ničeny nájezdy celých aliancí. Hra má značný návykový potenciál, proto ji nelze doporučit slabším povahám. Dodatečný test po dvou letech ukázal, že náročnost hry na pozornost uživatele ještě stoupla, prakticky pořád je tlačen do nějakých činností a nákupu prémiové měny (rubínů), místy je hráč vyloženě maten a podváděn podsouváním akcí zdarma, které náhle vyžadují rubíny. Hra je mnohem rychlejší, ovšem taky stabilnější.
Celkový dojem: makačka na bednu, kterou je lépe ignorovat…)

Empire & State (Politická strategie z možné budoucnosti. Pouze anglická verze.)

Epic Duel (Real time bojová strategie, pouze anglicky.)

Ere-medievale (Středověká RPG simulace Francie, jen francouzsky.)

Erethizon (Bojová škola kouzel.)

F

Farmerama (Farmářská hra s poněkud rozevlátou grafikou. Celkový dojem: casual hra pro mladší hráče.)

Football Arena (Fotbalový manažer.)

FootStar (On-line fotbalový simulátor. Mezinárodní hra na běžného fotbalového hráče. Spousta možností a nastavení. Na první pohled dost nepřehledné, naštěstí existuje příručka pro nováčky. Jde o jednu z nejkomplexnějších her, jaké jsem kdy testoval. Můžete být hráčem i manažerem. Hra postupuje téměř v reálném tempu – jeden ligový zápas za týden, k tomu zápasy přátelské, pohárové a reprezentační. Kromě běžné reprezentace státu existuje i reprezentace města. Svého hráče můžete trénovat, vytvářet vztahy s jinými hráči nebo s rodinnými příslušníky, s přítelkyní či manželkou (hra funguje jen z pozice muže). Kromě fotbalu můžete cestovat po světě a prožívat “radosti” civilního prostředí. Hra je celosvětová a lokalizovaná do spousty jazyků. Pro potřeby komunity existuje několik oddělených diskusních fór v jazyce hráče i mezinárodní v angličtině. Nechybí síň slávy a národní fotbalové federace. Některé funkce jsou přístupné pouze “fanouškům” – platícím hráčům. Přiznám se, že jsem všechny volně dostupné funkce ani nebyl schopen projít. Placenou variantu jsem nezkoušel. Celkový dojem: pokud jste muž a fanoušek fotbalu, je hra právě pro vás. Dámy a příležitostné diváky hra neuspokují – prostě pro ně není určená.)

Forge of Empires (Budovatelská a částečně bojová strategie, v níž hráč prochází staletími a buduje svoje město. Kromě toho obsazuje území a získává nové technologie, důležitý je i obchod. Slabinou hry je absence popisu jednotlivých technologií, plusem naopak názorné provedení bojů v hexagonální šachovnici. Celkový dojem: zdařilá hra, která ale v závěrečné fázi poněkud ztrácí tempo.)

Fotbalový manažer (Fotbalový manažer z pohledu hráče. Začínáte jako hráč v tréninku, postupně se propracujete do mužstva, hrajete virtuální zápasy, snažíte se dostat do co nejvyšší soutěže a vydělat co nejvíce peněz. Za ty si pak můžete koupit a provozovat vlastní fotbalový klub. To vše se děje v poměrně jednoduchém prostředí klasické textové webové hry s minimem grafiky. Nápověda je poměrně stručná, chybí jakýkoliv tutoriál. Je nutné překonat úvodní nudu tréninku, pak se možná začne něco dít. Celkový dojem: vhodné pro fanoušky fotbalu, kteří ani nemusí mít větší speciální znalosti tohoto sportu, spíš si musí na hru zvyknout.)

Funny Pizza (Vaše vlastní pizzerie, pouze německá verze.)

Future Torpia (Strategická hra s přemírou fantazie, pouze německá verze.)

G

Galaxi Stargate:(Sci-fi strategie z prostředí seriálů Star Gate. Pro správný prožitek hry je zřejmě vhodné něco o prostředí Hvězdné brány vědět, přesto se najdou věci, které člověka dost překvapí – např. naprosto specifické suroviny, které se těží a používají ke stavbě. Hra je hodně zaměřená na spolupráci v rámci několika ras známých ze seriálů. Bohužel jsem se při testování nějak nemohl zbavit jistého tísnivého dojmu, že je něco špatně. Nevím co, ale člověku to na náladě nepřidá. Celkový dojem: poměrně slušná hra ze specifického prostředí, grafika na mírně slabší úrovni, obsah ucházející.)

Gangs of Crime (Mafiánská hra, jde zejména o ekonomickou simulaci s kriminálním námětem. Provedení textové, statická grafika evokuje dobu začátku minulého století. Celkový dojem: baví jen nějaký čas, pak se stane stereotypem, od čehož nepomůže ani vidina rozšiřování kriminálního panství a počtu dopravních prostředků pro pašování alkoholu či drog ve velkém.)

Garbage Garage (Vrakoviště, vykupují se auta (a později i jiné stroje), ta se demontují a po kouskách prodávají. Trénink pro zloděje aut? Možná. Celkový dojem: klikací zábava pro fanoušky aut a jiných mechanismů.)

Gladiatoren (Gladiátorská hra, pouze německy.)

Gladiatus (RPG hra z prostředí gladiátorských zápasů starého Říma. Podobně jako BattleKnight se v bojích na výpravách a v aréně zdokonaluje postava gladiátora. Víceméně textová hra doplněná zejména statickou grafikou. Celkový dojem: kladem je, že se musí víc přemýšlet, jinak to vypadá, že svého času mohlo jít o skvělou hru, ale dnes už je poněkud překonaná.)

Glory Wars (Fantasy RPG, česká verze není.)

Grepolis (Budovatelská a bojová strategie z doby antického Řecka. Osidlují se ostrovy, bojuje se o města, staví se divy světa. Časem vede hra díky nepříliš dynamické grafice ke stereotypu. Celkový dojem: běžná antická strategie.)

H

Hattrick (Fotbalový manažer hraný v celém světě. Na první pohled vypadá hra primitivně, ale když ji pořádně prozkoumáte, zjistíte, že jde o velice komplexní produkt. Jako obvykle v podobných hrách vedete fotbalový tým jako manažer a snažíte se o jeho co největší úspěchy. Jde o mezinárodní produkt přeložený do desítek jazyků. Hra vám tvrdí, jak je strašně zadarmo, ale pokud ji skutečně chcete dlouhodobě hrát, bez nákupu jednoho ze čtyř vrstev balíčků zvaných “fanoušek” jste pořádně omezeni. Aby vás provozovatel náležitě nalákal, dostanete měsíc Fanouška ve zlaté (druhé) verzi na uvítanou zdarma. Začátečník je veden poměrně jednoduchým tutoriálem, k dispozici je komplexní nápověda, hodně se můžete dozvědět i v konferenci (fórum). Zápasy se hrají dvakrát týdně, jeden soutěžní a jeden přátelský. V ostatních dnech se pouze virtuálně trénuje a dějí se případně i další věci, které ještě nemám dostatečně prozkoumané. Celkový dojem: zdařilá hra, která potěší hlavně skalní příznivce fotbalu.)

Hero Smash (Multiplayer RPG, pouze anglicky.)

Hockey Arena (Mezinárodní hokejový manažer. Vyžaduje velkou znalost hokeje, jinak nemá hráč šanci ani v nejnižší soutěži. Hra je vybavena návodem a FAQ, tutoriál pro začátečníky ale chybí. Hraje se v každé zemi (závazná dle pobytu hráče) nepřeberný počet soutěží – 1. až 9. liga po desítkách dílčích skupin. U nás se začíná v 8. lize, která se dělí na 128 skupin, 7. lig je 64, 6. 32 atd. Sezóna (ročník) trvá 70 dní. Kromě ligy se dají hrát turnaje a národní pohár, existuje i světová liga a pohár národních šampionů. Ve volné dny je možné hrát přátelské zápasy. Součástí hry je poměrně strohé budování stadionu a zázemí. Zápasy se neodehrávají v grafické podobě – přímý přenos je textový komentář. Základní sestavy je možné si nechat vygenerovat automatickým asistentem, v případě nutnosti sestavu změnit (např. zranění) nastává poměrně komplikovaná operace, zvláště když nemáte kompetentního  náhradníka pro danou pozici. Jelikož je hra mezinárodní, nechybí ani reprezentace. Celkový dojem: vhodná jen pro experty, ale jinak na úrovni.)

HOCZ.org (Textová RPG česká verze populární školy čar a kouzel v Bradavicích známé z Harryho Pottera. Hra se odehrává v budoucnosti kouzelnického světa, je velmi dobře propracovaná a věnuje se jí denně spousta hráčů v roli profesorů, kteří skutečně učí mnohé aspekty světa kouzelníků i reality. Celkový dojem: hlavní slovo má RPG chat, což podněcuje fantazii, ale pro méně zdatné hráče znamená (spolu s domácími úkoly) značnou psychickou zátěž, takže rozhodně nejde o hru pro každého.)

Holy War (Křižácké války, česká verze není.)

Howrse (Hra o koních.)

I

Ikariam (Strategická variace na antické téma. Budují se města na ostrovech, bojuje se o ně. Kladný dojem vzbuzuje nutnost budování trhu, protože každý ostrov produkuje pouze jednu strategickou surovinu. Celkový dojem: klasická antická hra, grafika spíše statická, nutné u hry trošku přemýšlet.)

Imperia Online (Strategická středověká hra. Pěkná grafika, svižné odezvy, velmi dobře zpracovaný tutoriál. Hra je poměrně dobře zpracovaná, ale neposkytuje o nic moc víc než hry podobného typu. Opět je zde možnost okamžité drtivé porážky, která zničí úsilí několika dní.)

Imperial Hero (Středověká RPG hra.)

Imperian (Poněkud zvláštní hra, stále se vyvíjí.)

Insect world (Nevšední výlet do světa hmyzu. Bojová a tahová strategická hra, kde spolu soupeří hmyzáci z lesa a louky. Přepočty každou hodinu. Hraje se krátce v malých světech, cílem je dobýt všechna velitelství nepřátelského druhu. Druhy mají stejné jednotky a možnosti. Před spuštěním světa se musí čekat na dosažení maxima hráčů. Celkový dojem: originální nápad je poněkud zakalen množstvím krátkých a malých světů.)

Investor City (Skvělá ekonomická hra. Můžete investovat do farem, továren, domů či obchodů a podobně. Budujete tak postupně svoji obchodní společnost. Budovy můžete sami stavět nebo nakupovat (bohužel zatím není moc zájem budovy prodávat). Jste přiřazeni do vybraného města světa (můžete město změnit), cílem je vybudovat co nejhodnotnější obchodní společnost. Bohužel ve hře zatím nefunguje nějaké rozumné rozdělení a omezení budování staveb, takže se stává, že jsou všelijak pomíchané domky s továrnami, některá města jsou prakticky “zaplácaná” divokými investory. Hra je velice komplexní, vyžaduje inteligenci a obchodní schopnosti. V současnosti je již idea původní bety opuštěna a do provozu byla uvedena zcela nová verze, která nabízí mnohem více možností. Ty se týkají jak vedení firmy (oddělení, sídlo), tak stromu produktů (tři kategorie produktů, poslední je prakticky zcela nová), dopravy (integrovány vnitro-městské autobusy a kamiony jezdící na kontrakt) a mnoha dalších vymožeností. Nechybí ani stručná nápověda, tutoriál a herní podpora (asistentka Jessica). Celkový dojem: skvělá hra, kde si vybere každý zájemce o ekonomické hry. Někdy až příliš důkladná.)

J

K

KapiFarm (Konečně trošku solidní farmářská hra od Upjers. Pěstujete plodiny, postupně jich přibývá, prodáváte je zákazníkům, plníte úkoly. Není třeba uklízet žádný binec na polích, zato musíte postupně budovat studnu, kamenolom a špalek na dříví, protože vodu, kamení a dřevo potřebujete na stavby dalších budov a na zvýšení levelu. Toto je zatím jediné zpestření hry, jinak je to poněkud primitivní klikačka, i když trefit se do správných plodin není zrovna triviální.
Celkový dojem: pokrok oproti ostatním farmářským hrám Upjers, pořád ale něco schází, aby byl člověk dlouhodobě spokojený.)

Kapi Hospital (Šílená nemocniční hra, léčíte pacienty napadené fantastickými chorobami, budujete nemocnici. Něco tak úděsného jsem ještě neviděl – a to jsem ve špitále pracoval… Ale vážně – ta hra je zvláštní, asi aby chránila děti před realitou skutečné medicíny. Snad se na to dá zvyknout. Celkový dojem: ujde, ale nenadchne.)

Kapi Regnum (Středověká budovatelská a ekonomická strategie, česká verze není.)

KapiWorld (Budovatelská a ekonomická strategie, pouze německá verze.)

Kings_of_Street (Jeden z derivátů níže uvedeného generátoru MojeMafie.cz.)

KingsAge (Středověká strategie, jako by z oka vypadla konkurenčním Divokým kmenům, jen je lépe graficky provedená. No abych nekřivdil, jsou tu i nějaké novinky – třeba relikvie. Jinak podezřívám autory DK, že emigrovali ke Gameforge a zmodernizovali to, co Inno z nějakého důvodu chtělo nechat při starém. Celkový dojem: kdo měl rád DK a chtěl by si je zahrát v lepším provedení, má příležitost. Pro ostatní jde o tuctovou strategii, jakých je spousty. Celkový dojem: plagiát klasiky, co dodat…)

KnightFight (Poměrně jednoduchá středověká RPG. Vedete svého rytíře do bojů, plníte questy, kupujete vybavení. Trvá to všechno dost dlouho a výsledek není nic moc. Celkový dojem: běžná hra, jakých jsou tucty.)

L

Lady Popular (Hra na modelku pro malé i větší dívky. Přiznávám bez mučení, že jako chlap nejsem schopen tuto hru řádně posoudit. Čistě technicky jde o hru poměrně dobře graficky provedenou, překlad je ucházející. Celkový dojem: počkám, až mi na tuto hru poskytne svůj soud nějaká žena.)

Lageon (Do fantasy laděná antická strategická hra. Nepříliš originální námět, tentokrát v českém provedení.
Celkový dojem: asi si své hráče najde.)

Land of Ice (Strategická online hra v poněkud dezolátním stavu.)

League of Legends (RPG hra.)

LOSTHERO (Komiksová RPG hra. Hra prošla velkými změnami, není nyní v češtině.)

M

Mafia Online (Originální RPG mafiánská hra. Hráč se může stát obávaným zločincem nebo podnikatelem, což je příjemná změna oproti jiným hrám tohoto typu. Město je ale řízeno mafií, takže nic dobrého neočekávejte. Nápověda je poměrně stručná, skutečný tutoriál chybí. Prostředí hry je převážně textové klasické, grafika minimální. Ve hře je dobrá parta lidí, kteří si navzájem pomáhají – vysvobozují se z vězení, léčí v nemocnici – ale taky se do nemocnice posílají při duelech. Peníze se dají poměrně dobře vydělat, stačí být trošku drzý a nebát se zeptat. Bohužel platí, že levely se dají získávat jen zločiny. Časem hra padá přes rozmanitost prostředí do jakéhosi stereotypu. Celkový dojem: dá se to hrát, ale vydrží jen otrlí jedinci.)

Mafiani.cz (Mafiánská hra. V současnosti není možné se registrovat.)

Magoia (Fantasy hra, česká verze není.)

ManagerGames (Fotbalový a hokejový manažer. Pouze v angličtině.)

ManagerZone (Fotbalový a hokejový manažer.)

March od History (Strategie, alfa verze, česká verze není. Jádrem hry je budování středověkého panství, které je postaveno na městě, jež je třeba zvelebovat. Součástí hry je výzkum technologií. Druhou důležitou linií je udržování panské rodiny, což spočívá v přidělování úkolů, peněz a hlavně ve sňatkové politice. Hra je dlouhodobá, jeden rok za jeden den, rodí se děti, lidé v rodině umírají, dá se tak zcela vymřít. Ale taky třeba zajistit spojenectví vhodně volenými sňatky s rodinami ostatních hráčů. Hraje se na velké mapě celé Evropy, která ale bohužel příliš neodpovídá realitě, protože se panství staví na městech, což je historický diskurs. Navíc některá města ani nejsou správně pojmenována. Nějakých 8 a půl stovky panství na celém kontinentu taky není zrovna moc, rezervy jsou značné. Musíme jen doufat, že se tato alfa verze ještě rozvine a bude směřovat k lepším zítřkům. Akorát to (jak je u Celsia obvyklé) všechno strašně dlouho trvá… Celkový dojem: Mohla by být velice dobrá hra, pokud vyroste z dětských střevíčků a dostane jazykové mutace alespoň hraných evropských zemí.)

March of Industry (Poněkud praštěná hra na zbrojařskou firmu. Česká verze není. Není bezplatná!)

Mars Tomorrow (Dobývání Marsu, není česky.)

Mech Quest (Sci-fi RPG, pouze anglicky.)

Medieval Europe (Středověká RPG simulace Evropy. Bohatá RPG hra zaměřená na život v regionech jednotlivých království středověké Evropy v 14. století. Hráčova postava se po absolvování tutoriálu může vyvíjet způsobem běžným v tomto druhu her – kromě vlastností postavy může rozvíjet své vlastnictví, které pak užívá k podpoře své osoby i ekonomiky země. Nejjednodušší je pěstovat plodiny na poli, trošku nákladnější jsou řemeslnické dílny a ještě náročnější farmy. Hra podporuje spoustu položek majetku – kromě peněz jídlo, zbraně, nástroje, zbroj, šaty, šperky, zdroje a podobně. Politicky se území větší části Evropy dělí na jednotlivá království (můžou se měnit a spojovat či dělit) a ta pak na dílčí regiony (něco jako města a jejich okolí). Hráči můžou spravovat království a regiony prostřednictvím rolí, které jsou jmenované vyšším představitelem (králem, vazalem regionu). Další možností kariéry je církev – existují čtyři církve různého zaměření podobné jistým způsobem historickým náboženstvím, většina postav ale zůstává ateisty. Církve mají čtyřstupňové uspořádání, každé roli odpovídá postava příslušného významu. Důležitým prvkem politiky je válka. Království spolu soupeří o regiony, armády můžou region vyplenit nebo dobýt. Rozloha některých států se tak stále mění. Protože regiony poskytují zdroje a jsou místem budování staveb, znamená válka i úpravu ekonomických vztahů. Postavy spolu můžou soupeřit v soubojích. Důležitým prvkem života postavy je kromě práce, výcviku a studia odpočinek. Dynamika hry je situovaná do reálného času, faktické tempo akcí je ale značně akcelerováno. Další akcelerace lze dosáhnout použitím prémiové měny. Součástí hry je bohatá pošta, wiki a fórum. Důležité jsou i nezávislé skupiny, do nichž se hráči můžou sdružovat na základě společných zájmů (fungují jako maillisting). Hra je perzistentní, cíl není stanoven, záleží na každém hráči, na co se zaměří.)

Melior Annis (Tahová strategie odehrávající se ve fantasy prostředí. Hraje se na věky, po skončení věku patrně registrace hráče vyprší. Celkový dojem: nejasný, nezanechává stopy v paměti testovacího hráče.)

MIFA (Fotbalový manažer. Vedení juniorského fotbalového týmu v několika simulovaných zemích Evropy i celého světa. Hra se tváří strašně vážně, vše se musí schválit a jak se vrchnosti něco nelíbí, máte prostě smůlu. Po technické stránce je hra provedena celkem dobře, zápasy je možné hrát každý den, kromě ligy se hrají národní i mezinárodní pohár, funguje reprezentace a turnaje. Celkový dojem: poměrně kvalitní hra, jejíž vývoj bude nejspíš ještě pokračovat.)

Milionář (Hra podle známé televizní soutěže.)

MiraMagia (Fantasy hra farmářského typu.)

MojeMafie (Generátor her mafiánského typu. Abych mohl generátor otestovat, musel bych nějakou hru vytvořit, což je komplikace a odpovědnost.)

Mondo Foot (Karetní fotbalová hra. Multikulti akce. Hrajete sice za zvolenou zemi, ale jména hráčů a personálu jsou mezinárodní, podobně i rasa a barva kůže, můžete hrát za mužský, ženský nebo smíšený tým. Spousta reklam obtěžuje, měly by jít údajně vypnout, ale nejde to. Kartám je zasvěceno vše – dokonce i fotbalový zápas vypadá jako karetní hra, karty se, kupují a vyměňují. V okolí stadionu je možné stavět další budovy. Vlastnosti hráčů na kartě jsou zřejmě předem dané (resp. dají se měnit doplňkovou kartou nebo v průběhu zápasu), denně se mění jen trénink a výdrž. Kromě národní ligy se hrají i další soutěže, některé jsou rezervované pro prémium účet. Některé doplňkové karty a prémium účty se hradí prémiovou měnou. Za jeden den se hraje i více zápasů. Systém ligy jsem nepochopil, hraje se tam zřejmě většinou jen proti počítači (velká fluktuace). Celkový dojem: značně zvláštní a originální, spíše pro mladší hráče, o fotbalu toho nemusíte moc vědět.)

Mondo Veto (Hra na veterináře.)

Mondo Zoo (Hra na ZOO.)

My Free Farm (Farmářská hra se specifickou grafikou a stylem. Celkový dojem: dá se hrát, ale člověk si na to prostředí holt musí zvyknout…)

My Free Zoo (Budování a provoz zoologické zahrady.)

My Lands (Do fantasy laděná středověká strategická hra s prvky RPG (kvůli zrušení Flashe je potřeba klient). Budování měst a infrastruktury, boje světlé a temné strany, získávání zkušeností hrdinou. Bohužel má hra poněkud zvláštní grafiku a česká lokalizace není příliš zdařilá. Celkový dojem: tato hra je silně komerční, může způsobit návyk a přinést slabším jedincům nepříjemné chvilky; silně nedoporučuji.)

My Little Farmies (Farmářská hra. Dostanete k dispozici pozemek a můžete na něm postavit vesnici, která začíná farmou, ale postupně na sebe může nabalovat další výrobu potravin a řemeslných produktů. Farma je ale základ. Na poli se pěstuje obilí, zelenina, ovoce (včetně stromů), bylinky a vlákno produkující rostliny, pěstovat můžete i stromy na dřevo. K tomu poměrně dost zvířat – králíky, drůbež, kozy, ovce, prasata a později zřejmě i další (dle shlédnutí jiných vesnic – jde o zvířata ze speciálních akcí). Dále můžete stavět produkční budovy, obchodní stánky a pár budov speciálních. Nedílnou součástí vesnice můžou být spousty dekorací, okrasných květin, keřů, živých plotů, ozdobných stromů, plotů a ještě pár drobností. Budovy a pozemky můžete propojit několika druhy cest, kromě polí můžete zřídit i pozemky dekorační. Sociální vrstva hry má tři roviny – přátele, kterým můžete navštěvovat farmy a sbírat přátelské hvězdy za drobnou (relativní) výpomoc, výměnu dílů karet (z dílů se cílově sestaví karta nějakého vstupního produktu, předmětu, zvířete apod.) a pak hanzy, což jsou spolky hráčů přístupné od levelu 12, ale prakticky použitelné až tak od levelu 30. Jako obvykle není práce na farmě žádná nuda, skoro pořád je co dělat. Vše má ale jeden obrovský háček. A tím je totální nevyváženost rozvoje levelů hry (včetně úkolů) a reálných možností vše zaplatit herními penězi (proto zřejmě existuje i ten reálný skluz skoro 250% v oblasti efektivity členství v hanze). Hráč je tak naprosto nepokrytě veden k tomu, aby byl nucen vrážet skutečné peníze do nákupu prémiové měny (zlaté cihly), za niž pak může koupit běžnou herní měnu (haléře). Osobně jsem byl tímto vývojem velmi zklamán. Finanční náročnost je později naprosto šílená, jde do tisíců korun, pokud se člověk krotí, jinak jsou to desetitisíce. Se skřípáním zuby jsem ve hře utopil poměrně dost peněz…)

My Magic Tales (Čarodějnická RPG, česká verze není.)

My Racing Career (Manažerská hra z moto-sportu.)

N

Na ryby (Rybářská hra.)

Native Kingdoms (RPG hra situovaná do středověké Ameriky před jejím dobytím Evropany, česká lokalizace chybí, netestováno, nicméně styl hry odpovídá původním Renesančním královstvím.)

New World Empires (Strategie, dobytí Nového světa, jen anglicky a německy.)

NewOrder (Dobrodružná kouzelnická RPG hra. Jádrem hry jsou textové souboje v aréně, kde po sobě mágové metají kouzla, která si předtím zapsali do své knihy kouzel. Souboje se konají PvP, oba hráči musejí být v danou dobu přihlášení a vstoupit do arény. Doplňkovou činností jsou výpravy do bludiště, kde se dají nalézt všelijaké věci, kouzla a zlaťáky, cílem je nalézt cestu ven. Bludiště je vytvořeno jako souhrn 3D fragmentů s doplňkovou mapou v dalším okně, což na přehlednosti zrovna nepřidá. Hra je bohužel v současnosti poněkud mrtvá, v arénách se nebojuje, hráči se hlásí jen sporadicky. Celkový dojem: možná dobrý nápad, ale provedení na úrovni minulého století, i na textové hry je to hodně slabé (až frustrující).)

NFL Picks (Sběratelská akce amerického fotbalu. Bližší informace nezjištěny.)

Niborea (Strategická a RPG hra. Budování města, zlepšování možností hrdiny doplňuje spousta postav, které spolu vedou dialogy a vytvářejí košatý příběh fantasy stylu. Celkový dojem: zdařilá hra slovenské provenience, která ale vyžaduje od hráče značnou trpělivost.)

O

Oběšenec (Rozšiřování slovní zásoby.)

OGame (Vesmírná strategická hra. Buduje se infrastruktura domovské planety, dobývají se další planety. Základní důraz je kladen na bojovou stránku hry, neexistuje osídlení, jenom fabriky, zbraně a bojové lodi. Přílišná jednostrannost hry vede brzy ke stereotypu, který nerozptýlí ani vlastnictví více planet: Celkový dojem: standardní vojenská strategie z vesmírného prostředí, kdo nebojuje, nemá šanci.)

Old Kingdoms (Česká fantasy strategie.)

Online tenis (Řízení a trénink tenisty.)

Operation Weltherrschaft (Strategická hra, jen německy.)

Oversoul (Bojová karetní hra, pouze anglicky.)

P

Pán hradu (Fantasy strategická hra, budování hradu, boj o hrady a vesnice, neustálé střety se skřety, dobývání draků. Cílem je postavit zlatý hrad, k tomu ale musí příslušná aliance vlastnit několik draků. Celkový dojem: poměrně zdařilá hra, která se ale poněkud ztrácí v záplavě titulů zvučných jmen…)

Pentagramus (Škola čar a kouzel.)

PirateGalaxy (Vesmírná pašerácká hra. Česká verze není.)

Planet Capture (Vesmírná hra. Není česky.)

Planetarium Manager (Fotbalový manažer a simulátor. Mezinárodní hra, nejbližší lokalizací je slovenština. Manažerská variace na hru Footstar. Hra je velice komplexní a vyžaduje znalosti fotbalu na nadprůměrné úrovni. Slovenská lokalizace je bohužel provedena nedokonale, spousta věcí zůstává v angličtině. Celkový dojem: Jsou i lepší manažery, a to i v češtině. Tady si sice můžete zahrát s celým světem, ale musíte se hodně snažit, abyste ve hře našli aspoň elementární orientaci.)

Poker (Klasická hazardní karetní hra. Hraje se nejspíš proti skutečným hráčům, na stůl se postupně vykládá pět karet, hráč dostává dvě karty a nemůže je měnit. Cílem je pochopitelně dosáhnout nejlepší pokerové kombinace dvou obdržených karet se třemi nejvýhodnějšími na stole. Celkový dojem: pro velké hráče zřejmě příjemný trénink.)

Powerplay Manager (Sportovní manažerská hra.)

Q

R

Rail Nation (Železniční hra. Stanete se majitelem dopravní firmy, kupujete lokomotivy a vagony, stavíte tratě, vozíte nejrůznější suroviny a výrobky mezi továrnami a do měst. Kromě toho si budujete své nádraží, jehož budovy vám umožňují další aktivity nebo profit. Herní cyklus probíhá v celkem 6 epochách (celkem 12 týdnů), které se vyznačují různými typy lokomotiv – od parních až po supermoderní elektrické. Abyste ale v každé epoše získali kvalitnější lokomotivy a jejich vylepšení, musíte provádět výzkum. Hra je pro samotáře poněkud nudná, proto se můžete sdružovat do asociací a připojovat – stavbou tratí – k jednotlivým městům. Samozřejmostí je fungující dialogová pošta, statistiky a ekonomické přehledy. Kromě toho systém hry vydával noviny (v nové verzi opuštěno), umožňuje nákup a použití prémiové měny a eviduje medaile obdržené za vaše úspěchy. Pořadí hráčů i asociací se určuje prvkem zvaným prestiž, který je možno získávat různě – dopravou, stavbou, medailemi apod. Po proběhnuté všech šesti epoch následuje závěrečná hra, kde se velmi intenzivně vozí zboží do deseti nejvyspělejších měst – metropolí – které spolu pak soupeří o palmu vítězství. Jde o velice komplexní hru, kterou můžu s klidným srdcem doporučit každému milovníku strategických budovatelských her nebo železnice. Kromě “klasické” fantaskní herní krajiny běží nově i verze hry na poměrně věrné mapě Spojených států, kromě prestiže a závěrečné hry proti sobě stojí východ a západ USA, což přináší další možnosti, hlavně spolupráci měst stejné frakce, která dokáže podpořit skomírající města (velká fluktuace hráčů).  Otevření dalších světů typu “USA” je nejisté, což někteří zájemci nesou s nelibostí a klesá i počet hráčů klasických serverů. Postupně se mění grafika a do klasických (ne USA) serverů přibyla přeprava cestujících. Zatím nemám vyzkoušeno, nějaký doplňkový test je pravděpodobný. Celkový dojem: skvělá dopravní hra s raketovým nástupem, v současnosti víceméně skromná konkurence, ale dá se hrát. Příliš velkou realitu ale nečekejte.)

Renesanční Království (Mezinárodní RPG hra zasazená do prostředí počátku novověku, ovšem způsobem náboženství a státního uspořádání poněkud odlišného od skutečné historie. Hra má bohaté možnosti, je ale bohužel limitována jednodenním přepočtem, což snižuje její dynamiku a atraktivnost, takže většina hráčů záhy odpadne. Město je obohaceno trojrozměrnou mapou, po které se dá s postavou chodit a navštěvovat veřejné budovy i obydlí jednotlivých hráčů. Rychlejší je i nákup na tržišti. Taky se změnil systém levelů, bohužel o tom chybí zmínka v dostupné nápovědě, takže se člověk cítí poněkud nedobře informován. Česká lokalizace je poměrně dobrá, cca 80% obsahu je již v češtině. Rezervy ale stále jsou, zejména v aktuálnosti české nápovědy (wiki) a u novinek. Země koruny české jsou zastoupeny pouze Markrabstvím moravským, které je na mapě zcela chybně vymezeno. Jediné naše (společně se Slováky) město Brno se nedaří naplnit (i když patří k nejbohatším). Fluktuace hráčů je stále velmi značná. Aktuálně je budována mobilní verze hry (předběžný přístup). Celkový dojem: velmi dobrý nápad, ale reálný běh času není pro tento typ her zrovna vhodný.)

Reversi (Tahová hra zaměřená na logické myšlení.)

Rivalové (Poněkud primitivní RPG simulátor života na vesnici, která věrně kopíruje lokace v ČR. V klasickém webovém rozhraní buduje člověk sídlo pro svoji postavu, později by měl mít možnost vybudovat i blíže neurčený podnik. Nechybí vyřizování účtů mezi postavami – bitky a okrádání spoluobčanů. Přepočet se provádí jen jednou denně.  Hra s zřejmě ještě měla vyvíjet, ale vývoj poněkud usnul a nyní je prakticky ve stádiu klinické smrti. Celkový dojem: popis vzbuzuje naděje, skutek utek.)

River Combat (Námořní hra. Není česky.)

Ř

Římské Impérium (Bojová strategická hra situovaná do období antiky. Jde o silně kolektivní hru, protože proti sobě soupeří celé antické národy nebo jejich aliance, jednotlivec nemá moc příležitostí k seberealizaci, dokud si nezíská důvěru svého národa a nestane se jedním z vůdců. Hra je vybavena poměrně podrobným manuálem, přesto v něm některé údaje chybí. Tutoriál neexistuje, začátečník je vržen do hry a veden pouze pokyny vládců svého národa, které ale můžou být na dvou místech (v poště a odkazech), takže není vyloučen zmatek, zvláště když některé termíny začátečník neovládá. Celkový dojem: věřím, že si na to člověk může zvyknout, pokud má podobné hry rád.)

S

Seafight (Pirátská fantasy hra pro starší hráče, která ale člověka příliš nedokáže zaujmout.)

Secfenia (Fantasy RPG hra, jazykové mutace nejsou podporovány, pouze v angličtině. Fantasy klon Renesančních království. Pokud vám nestačí být lidmi, tady máte příležitost. Podporována jsou stvoření rozličná. Postava má určitý inventář (položky typu potraviny, vybavení, zdroje, komponenty), musí jíst, má možnost se oblékat (šaty, zbroj, zbraně i doplňky), trénuje si vlastnosti, může být součástí rodiny, evidovat přátele i nepřátele, události. Může zaměstnávat sluhy, mít mazlíčky, ženit se a vdávat se, dále může mít až dvě pole a dvě řemeslnické dílny (podle levelu). Žije v určitém městě, může využívat služeb radnice, přijímat práci, navštěvovat kostel (církevní praxe je značně specifická), nebo třeba pečovat na hřbitově o kytky pohřbených postav. Je také možné nakupovat a prodávat na několika trzích. Samozřejmě je možné cestovat, Secfenie sestává z několika zemí (vicekrálovství), každé má svá specifika. Možnosti hry jsou bohaté, značně předstihla svůj vzor a je stále udržovaná a rozvíjená. Dynamika je bohužel striktně časově reálná, akcelerace je patrná jen v zemědělství (prakticky totožná s RK). Součástí hry je poměrně rozsáhlé fórum (RP hra se předpokládá – včetně minor postav –  ale není příliš využívána). Nápovědu ke hře poskytuje systém tutoriálů. Prémiové funkce jsou podporovány prostřednictvím tzv. lektvarů.)

SGG (Textová RPG hra z prostředí seriálů Star Gate.)

Shakes & Fidget (Fantasy RPG hra. Grafika je poněkud groteskní a chybí úvodní tutoriál. Celkový dojem: stejně jako moje postava v úvodním úkolu zívám nudou, může bavit tak akorát malé děti a velké fanoušky fantasy.)

Shogun Kingdoms (Renesanční království a lá Japonsko, česká verze chybí.)

Soccer Manager (Fotbalový manažer.)

SoccerProject (Fotbalový manažer.)

Sofia Wars (Něco divného v ruštině či bulharštině.)

Sokker (Fotbalový manažer.)

Space Domination (Vesmírná strategická hra. Příjemná je existence tutoriálu, která nováčka alespoň v základech seznámí s taji hry. Dalším příjemným prvkem je existence stručné bublinové nápovědy ke každé záložce hry. Bohužel je hra laděna prakticky výhradně na boj. Celkový dojem: zatím asi nejlepší ze všech testovaných vesmírných her – koho baví bojovat, pro toho je hra jako stvořená, budovatele ale snadno zarmoutí.)

SpaceInvasion (Sci-fi hra blíže neurčeného charakteru. Česká verze chybí.)

Spoznaj Slovensko (Kvízová vědomostní hra.)

Stáj Ufonek (Konverzační portál hry na chov koní a psů.)

StarGate online (Další z tématicky laděných sci-fi her na téma seriálů Star Gate. Opět se hraje v rasách a opět se válčí. Celkový dojem: jen pro skalní fanoušky Star Gate, kterým ty další hry nevyhovují.)

Stargate Revolutions (Sci-fi vesmírná strategie na motivy seriálů Star Gate. Další hra z mnoha podobných, zde je patrný stále neukončený vývoj, méně ras, méně planet. Nováček bez znalostí seriálových realit je téměř ztracen, neexistuje žádná nápověda, o tutoriálu ani nemluvím. Celkový dojem: další pokus z mnoha, jen pro fanoušky seriálů, nejlépe pro kamarády těch, kteří už hrají a poradí.)

Stargate Webgame (A aby se to nepletlo – další sci-fi hra na téma seriálů Star Gate. Možná nejlíp propracovaná, ale znáte to – kuře stokrát jinak… Pokoušel jsem se držet jakéhosi zprávami členěného tutoriálu, načež jsem se dostal pod útok, s nímž jsem si už poněkud nevěděl rady. Prostě pokud nejste skalními fanoušky SG, ani se o tuto hru nepokoušejte. Pokud fanoušky jste (jako já), pak stejně nejspíš nemáte šanci, pokud nejste géniové (myslím doslova, ne členy oné rasy). Celkový dojem: příliš dokonalosti v šedi průměru deptá začátečníka.)

Stargate-Game (Česká hra z prostředí seriálů Star Gate. Bohaté informační zdroje a bohaté možnosti. Celkový dojem: fanoušek seriálu si přijde na své, i když textové pojetí se statickou grafikou nenabízí zrovna moc možností.)

Steel Legions (Steampunková bojová hra. Není česká verze.)

Sudoku (Známá číselná logická hra.)

supershoot.eu (Fotbalový manažer.)

Supremacy 1914 (První světová válka, není česky.)

Š

T

Tagoria (Fantasy RPG, česká verze není.)

Temnota (Na první pohled poměrně jednoduchá RPG hříčka ovládaná klasickou webovou technikou – postavička se pohybuje po zřejmě rozsáhlé mapě. Nápověda velmi jednoduchá, není definován žádný konkrétní cíl, hráč jen chodí s postavičkou po mapě, sbírá věci a zřejmě bude i bojovat. Tempo hry poněkud brzdí malý počet akčních bodů. Celkový dojem: dá se hrát, ale potřebuje trpělivost a shovívavost; v případě úmrtí postavy je její znovuzrození takové, že přijde o všechny věci a je opět na počáteční pozici, což je v případě výletu trošku dál a malé rychlosti přibývání akčních bodů poněkud nemilé.)

The Crims (Mezinárodní gangsterská RPG hra. Lokalizace jen částečná, zato s příslušným mafiánským slangem. Jako obvykle se začíná s drobnými krádežemi a postupně se buduje kariéra prvotřídního lumpa. Čas běží několikrát rychleji, jedno kolo trvá omezený počet dní. Nápověda pouze v angličtině, tutoriál zcela chybí. Celkový dojem: běžná zlodějská hra, může asi bavit jen vyšinuté jedince a lidi, kteří se chtějí prostě odreagovat, aniž by je to něco stálo.)

The Grail Lords (RPG persistentní hra podobná Renesančním královstvím. Hráč může prožívat různé druhy povolání a dobrodružství ve fantasy středověkém světě. Spousta vlastností, druhů zboží, několik měst, bohatý tutoriál. K dispozici i fórum, kde se ovšem RP příběhy moc nehrají. Kompletně v angličtině, lokalizace není provedena do žádného jiného jazyka. Celkový dojem: velmi dobře vypadající a stále se vyvíjející hra, ve které ovšem hrozí vyhoření pro nepříliš fungující trh.)

The Lord of the Rings Online (RPG, není česky.)

The Settlers Online (On-line mutace populární strategické hry. Základem je osidlování ostrova, nadstavbou boje o další území. Bohatá ekonomika se spoustou surovin, funkční trh, cechy, budování armády. Celkový dojem: zdařilá hra, která má ovšem velký tlak na nákup výhod za reálné peníze, jenž vede k deformacím typu rychlého vyčerpání zdrojů.)

The West (RPG hra z prostředí divokého západu. Značná míra volnosti rozvoje postavy, spousta úkolů, činností, oděvních součástí i dalších produktů spolu se zaměřením charakteru a řemesla přináší této hře jedinečnost a značnou originalitu. Na své si přijdou i hráči bojového typu – duely a boje o pevnosti. Ale i budovatelé – budování měst a pevností. Celkový dojem: hra, které jen krůček chybí k dokonalosti – kroky tvůrců ale bohužel míří opačným směrem a v komunitě vzniká proto negativní dojem, který je všechno, jen ne motivační prostor nových horizontů…)

Travian (Strategická hra z antické Evropy. Hra je vyvedená v pěkné grafice, k dispozici je nápověda a začátečník je provázen tutoriálem, kde ovšem musí dávat dobrý pozor, aby úkolům správně porozuměl. V některých případech musí být člověk doslova programátorský génius, aby dokázal úkol splnit… Bohužel jsem byl okamžitě po vypršení začátečnické ochrany napaden jakýmisi loupežníky, což mi vzalo i tu poslední chuť něco s touhle hrou mít. Celkový dojem: nedoporučuji, jen pro otrlé počítačové šílence.)

Tribal Wars 2 (Středověká strategická hra. Jde o druhou verzi hry nazvané u nás Divoké kmeny – viz výše. Na první pohled je zjevný rozdíl v mnohem propracovanější grafice. Obsahová náplň je v základu víceméně stejná, jsou ale přidány některé další prvky, které hru dělají zajímavější, zvláště pro mladší hráče. Hra je poměrně propracovaná. Základní myšlenkou je budovat vesnice, které dohromady s kmenem (něco jako aliance) vytváří postupně velké panství. Začíná se s jednou vesnicí, prvních pár dní je její majitel chráněn před útoky jiných uživatelů. To ale záhy skončí a je třeba bojovat a bránit se. Budování vesnice pokračuje, ale musí se taky rabovat v barbarských vesnicích (a taky to jde celkem dobře u nehrajících hráčů), aby se dosáhlo potřebného množství surovin (dřevo, jíl, železo) Nováček je veden tutoriálem a úkoly, ke hře přináleží diskusní fórum a nápověda v podobě wiki. Nové prvky hry jsou průběžně doplňovány. Negativní je možnost ztráty první vesnice, která hráče uvrhne rázem znovu na úplný začátek.
Celkový dojem: celkem běžná strategie ze středověkého prostředí, pěkná grafika nemůže zhodnotit fakt, že je hra pouhým pokračovatelem Divokých kmenů.)

Trophy Manager (Fotbalový manažer.)

U

United GP (Závodní hra, česká verze není.)

Upologus (Poměrně svěží kouzelnická RPG. Pěstujete si svého kouzelného skřeta, učíte ho kouzla, krmíte ho, koupete, necháte odpočívat, ale také bojujete s všelijakými monstry, pracujete a pomáháte nebo se prostě jen cvičíte v inkantaci kouzel. Hra má pěknou grafiku, hráč je veden tutoriálem i questy. Hra je vhodná spíše pro mladší, vše je jednoduchému stylu a líbivé grafice až příliš podřízeno – poražení soupeři neumírají, jen se jim zamotá hlava. Celkový dojem: celkem pěkné, ale člověk musí mít k tomuhle čarování vztah.)

Urban Rivals (Jakási podivná sběratelská karetní hra s virtuálními kartami orientálních techno-postav. Jelikož jsem ani nebyl schopen najít, kde se vypíná pitomá hudba podivného stylu a podobné hry z duše nesnáším, byl jsem nucen testování předčasně ukončit. Celkový dojem: vymakaná grafika, ale jinak děs a hrůza…)

V

Ve stínu draků (Jednoduchá textová RPG hra na téma fantasy knížky. Přestože se snadno hraje, je svět této hry poměrně bohatý a může být i zábavný. Bohužel po jisté delší době hraní se dostaví jistý stereotyp, protože člověk pořád jen zabíjí příšery a postupuje na žebříčku, vše ostatní je při prvním cyklu hry značně omezeno. Ovšem představit si, že bych hrál cyklů více, mi připadá poněkud únavné. Celkový dojem: dobrá textová hra pro ty hráče, kterým nevadí absence jakékoliv grafiky.)

Vládca Osudu (Fantasy RPG hra poněkud zvláštního charakteru.)

Vojevůdci a čarodějové (Fantasy tahová strategie. Převážně textová hra s minimem grafiky. Obsahuje poměrně obsáhlou nápovědu včetně rad pro nováčky. Hra je velmi komplexní, je vytvořený rozmanitý svět, který trvá ale pouze jeden tříměsíční věk, denně proběhne jeden herní rok, který má 30 hracích tahů. Staví se budovy, připravuje se armáda, získávají se kouzla, může se vstupovat do aliancí. V závěru věku nastává boj aliancí o konečné vítězství. Celkový dojem: značně složitá hra, která může bavit hráče, jimž nevadí poměrně rychlé střídání věků a pomalé lehce zmatené budování objektů.)

W

Wargame 1942 (Druhá světová válka.)

Wartune (RPG hra, pouze anglicky.)

Webgame (Strategická tahová textová hra z budoucnosti. Hra je velmi komplexní, je ale řešená poměrně zastaralým stylem a kromě podrobné nápovědy chybí jakýkoliv tutoriál. Nabízí se sice asistovaná škola WG, což ale nebylo pro účely rychlého testování únosné. Kromě toho ve hře neustále otravují dva reklamní banery značných rozměrů, což nesvědčí unaveným očím. Celkový dojem: kdysi údajně klasika, dnes už potěší jen skalní hráče.)

World of Tanks (Tanková hra.)

World of Warplanes (Letecká hra.)

World of Warships (Lodní hra.)

X

Xhodon (Další magická RPG, česká verze není.)

Y

Z

Zelené imperium (Prakticky totéž jako My Free Farm, ale v zahradním a trpasličím provedení. Pěstujete zeleninu a prodáváte ji. Jednoduché a věcné, začátkem provází trpajzlík s tutoriálem. Pak ale nastává nekonečné a úmorné klikání, vzhledem k tomu, že jsem totéž už jednou zažil, nedokázal jsem to vydržet. Ceny za vyčištění záhonů jsou vzhledem k obvyklým prodejním cenám zeleniny vyloženě přemrštěné, čekání na to, až něco vydělám a postoupím v úrovních, je velmi zdlouhavé. Celkový dojem: mám rád farmářské hry, ale tohle je prostě příliš.)

Ž

%d blogerům se to líbí: