Pavel D. F. Hrubý

Počítačový šílenec, amatérský spisovatel a redaktor.

Doprava

Mým velkým zájmem je doprava. A to především doprava hromadná, jelikož individuální doprava nás nakonec těmi samými auty s jedinou osobou řidiče zavalí, alespoň mně to tak připadá.

Královnou dopravy je pro mě železnice. Tento úžasný vynález umožňuje spolehlivě a poměrně levně přepravit velké množství osob i nákladu. Rád vlakem jezdím, rád o vlacích čtu. Nejvíce se zajímám o jízdní řády ve všech jejích současných podobách. Na internetu je v této oblasti dnes již tolik zdrojů, že si člověk vždy vybere. Takže papírový jízdní řád si sice někdy ještě koupím, ale změny si už nepřelepuji, jak jsem to dělal dřív.

Dobrý prostředek k dopravě osob jsou i autobusy. Nejsou sice tak přitažlivé jako vlaky, přesto svoji službu udělají a přiznejme si to: všude trať vést nemůže. Opět se zajímám o jízdní řády a tarifní podmínky jednotlivých dopravců, což je v dnešní divoké kapitalistické době vcelku zajímavá věc. Nejlepší je, pokud se autobusy podaří začlenit spolu s železnicí a městskou dopravou do integrovaného dopravního systému, kde přípoje navazují a jízdenky se vzájemně uznávají.

Městská hromadná doprava je pochopitelně velice důležitý prvek fungování moderního města. Ať jde o metrotramvajetrolejbusy či už zmíněné autobusy, dobře vytvořený systém MHD pomáhá obyvatelům i návštěvníkům města. V Prostějově je MHD provozována pouze autobusy. Bedlivě sleduji snažení dopravce a města o co nejlepší provázanost linek a spojů. Také stále větší podíl nízkopodlažních autobusů s pohonem na zemní plyn (CNG) je přínosný. Jelikož MHD často slouží pacientům nemocnice, vytvořil jsem již v roce 1998 stránky o MHD na webovém serveru Nemocnice Prostějov, které jsem posléze pro nezájem nového nájemce nemocnice přestěhoval na web Projektů pro Prostějov na tuto adresu. Ze zdravotních důvodů ale už nejsem nadále schopen tyto stránky udržovat.

O dopravních simulacích si můžete přečíst na stránce věnované programu BAHN.

%d blogerům se to líbí: