Pavel D. F. Hrubý

Počítačový šílenec, amatérský spisovatel a redaktor.

Prostějov

Prostějov (oficiální stránky) je poměrně přívětivé statutární město uprostřed Moravy. S necelými 50 tisíci obyvateli je to tak akorát, aby to už bylo větší město a ještě ne babylón.

Osobně bych se rád zmínil o tom, že je zde pár pěkných kostelů, jedinečná radnice (na snímku) a stále upravenější náměstí. Před válkou se našemu městu říkalo „Hanácký Jeruzalém“. Právě Židé založili tradici místního textilního a oděvního průmyslu. Dnes je, bohužel, již vzácností potkat zde obyvatele z řad Mojžíšova národa. Co nezvládli fašisté, dorazili komunisté likvidací židovského města (včetně domu Edmunda Husserla). Dnes zde tradici textilek obnovují Japonci…

Další z našich slavných rodáků – Jiří Wolker – byl uznáván kupodivu i za totality a stále na něj vzpomínáme každoroční soutěží mladých recitátorů Wolkrův Prostějov. No co mám víc psát, přijeďte se k nám podívat.

Dostanete se sem z nedaleké Olomouce vlakem (trať 301), autobusem i autem. Zrovna tak z Brna to není moc daleko. Železnice i dálnice k dispozici. Poziční mapku najdete třeba na serveru mapy.cz. Náš Olomoucký kraj má tyto oficiální stránky.

Máme tu nedaleko menší přehradu (mezi Mostkovicemi a Plumlovem), v Plumlově je zajímavě postavený zámek, kousek od Prostějova jsou Čechy pod Kosířem se zámkem spojeným s malířem J. Mánesem a když se dáte poněkud dál na západ, dorazíte přes Drahanskou vysočinu do Moravského krasu.

%d blogerům se to líbí: