Pavel D. F. Hrubý

Počítačový šílenec, amatérský spisovatel a redaktor.

Fotbalové simulátory a manažery

Z webových her mě baví také fotbalové simulátory a manažery. Protože už nemůžu moc hrát fotbal v reálu, věnoval jsem se mu aspoň virtuálně. Nakonec jsem musel u všech skončit, dostal jsem se do bodu, kdy jsem je hrál jen z povinnosti a místo aby mě bavily, trápil jsem se u nich.

Samozřejmě nemůžu sloužit plnou množinou všech existujících simulátorů a manažerů fotbalu, jsou jich desítky. Vybírám zejména české nebo do češtiny přeložené produkty.

Soupis všech nalezených a částečně testovaných online webových her hledejte zde.

Tyhle hry jsem zkoušel

Brejk

Brejk je asi nejlepší „čistokrevný“ fotbalový manažer české a slovenské produkce. Hraní je intuitivní, začátečník je veden tutoriálem, k dispozici je podrobný návod, faq i diskuze, kde se vám dostane pomoci od ostatních manažerů.

Na začátku dostanete fotbalový tým nevalné úrovně a ocitnete se v nejnižší soutěží, která je v daném státě obsazena (mimo systémové celky) týmy se skutečnými manažery. Obvykle je to třetí liga. Stát si můžete vybrat libovolně, Brejk hrají patrně pouze Češi a Slováci. Pokud u hry vydržíte dostatečnou dobu, budete si moci založit druhý tým „na druhé straně světa“.

Hráči (fotbalisté) jsou v této hře virtuální, musíte o ně ale pečovat (zejména trénovat), můžete je na burze prodávat i kupovat. Kromě hráčů se musíte postarat i o stadion a ostatní zázemí klubu.

V každé lize je 16 týmů, utkání je možno hrát každý den, soutěžní se hrají v pondělí, středu a pátek, v ostatních dnech se můžou hrát přátelská utkání, pohár nebo turnaje. Pokud si postavíte halu, můžete si hru zpestřit futsalem. Ligy jsou v každém státě 4, třetí a čtvrtá mají po dvou divizích. Sezóna trvá přibližně 3 měsíce (12 týdnů), první dva týdny slouží k přípravě, dalších 10 se hraje liga. Existuje i reprezentace, na její úrovni se pořádají mistrovství Evropy (resp. Oceánie) a mistrovství světa.

Co vám budu povídat, vždyť si to zkuste. Jak jsem už uvedl, bez pomoci nezůstanete a jistě se brzy stanete manažerem týmu se spoustou úspěchů.

Hattrick

Fotbalový manažer hraný v celém světě. Na první pohled vypadá hra primitivně, ale když ji pořádně prozkoumáte, zjistíte, že jde o velice komplexní produkt. Jako obvykle v podobných hrách vedete fotbalový tým jako manažer a snažíte se o jeho co největší úspěchy. Jde o mezinárodní produkt přeložený do desítek jazyků.

Hra vám tvrdí, jak je strašně zadarmo, ale pokud ji skutečně chcete dlouhodobě hrát, bez nákupu jednoho ze čtyř vrstev balíčků zvaných “fanoušek” jste pořádně omezeni. Aby vás provozovatel náležitě nalákal, dostanete měsíc Fanouška ve zlaté (druhé) verzi na uvítanou zdarma.

Začátečník je veden poměrně jednoduchým tutoriálem, k dispozici je komplexní nápověda, hodně se můžete dozvědět i v konferenci (fórum).

Zápasy se hrají dvakrát týdně, jeden soutěžní a jeden přátelský. V ostatních dnech se pouze virtuálně trénuje a dějí se případně i další věci, které ještě nemám dostatečně prozkoumané.

Football arena

Slovenský klon Hattricku. Něco je stejné, něco je jinak. Doporučuju spíš ten Hattrick, připadá mi srozumitelnější.

Fotbalový manažer online
Fotbalový manažer cz

Začínáte jako obyčejný fotbalista. Vyberete si tým (nebo on si vybere vás), uzavřete smlouvu, trénujete (zlepšujete si vlastnosti) a pokud se dostanete do sestavy, hrajete soutěžní zápasy. Soutěže jsou celkem 3 – národní liga, národní pohár a liga mistrů. Národní liga se dělí na čtyři stupně, v české verzi od 1 do 4. Celkem existují 3 verze – česká, slovenská a anglická. Můžete hrát za jednu ze všech tří, ale dobře si to rozmyslete, protože měnit národnost jde jen jednou za půl roku (nebo i dřív, ale jen za prémiovou měnu).

Kromě fotbalu můžete ještě pracovat v továrnách. A když si dost (300 tisíc) našetříte, můžete si takovou továrnu založit nebo koupit. Podobně si můžete založit nebo koupit vlastní fotbalový tým, a tak se konečně stát tím manažerem.

V každé lize je 10 týmů, utkání se hrají každý den, všechny soupeře si vyzkoušíte porazit dvakrát – doma a venku. Sezóna trvá 3 týdny, hráči jsou vypláceni každý den.

Víc vám nepovím, Fotbalový manažer.cz je hra komplexní, člověk se musí vypracovat. K dispozici je podrobný návod.

Mifa

Vedení juniorského fotbalového týmu v několika simulovaných zemích Evropy i celého světa. Hra se tváří strašně vážně, vše se musí schválit a jak se vrchnosti něco nelíbí, máte prostě smůlu. Po technické stránce je hra provedena celkem dobře, zápasy je možné hrát každý den, kromě ligy se hrají národní i mezinárodní pohár, funguje reprezentace a turnaje.

Footstart

Mezinárodní hra na běžného fotbalového hráče. Spousta možností a nastavení. Na první pohled dost nepřehledné, naštěstí existuje příručka pro nováčky.

Jde o jednu z nejkomplexnějších her, jaké jsem kdy testoval. Můžete být hráčem i manažerem. Hra postupuje téměř v reálném tempu – jeden ligový zápas za týden, k tomu zápasy přátelské, pohárové a reprezentační. Kromě běžné reprezentace státu existuje i reprezentace města. Svého hráče můžete trénovat, vytvářet vztahy s jinými hráči nebo s rodinnými příslušníky, s přítelkyní či manželkou (hra funguje jen z pozice muže). Kromě fotbalu můžete cestovat po světě a prožívat “radosti” civilního prostředí.

Hra je celosvětová a lokalizovaná do spousty jazyků. Pro potřeby komunity existuje několik oddělených diskusních fór v jazyce hráče i mezinárodní v angličtině. Nechybí síň slávy a národní fotbalové federace. Některé funkce jsou přístupné pouze “fanouškům” – platícím hráčům.

Přiznám se, že jsem všechny volně dostupné funkce ani nebyl schopen projít. Placenou variantu jsem nezkoušel.

Planetarium manager

Hra je velice komplexní a vyžaduje znalosti fotbalu na nadprůměrné úrovni. Slovenská lokalizace je bohužel provedena nedokonale, spousta věcí zůstává v angličtině. Jsou i lepší manažery, a to i v češtině. Tady si sice můžete zahrát s celým světem, ale musíte se hodně snažit, abyste ve hře našli aspoň elementární orientaci.

O těchhle hrách jsem slyšel, ale zatím jsem je nezkoušel

11 legends

Fotbalový manažer, k dispozici česká verze.

Ball Manager

Fotbalový manažer, není česká verze.

Goalunited legends

Fotbalový manažer, není česká verze.

Manager zone

Fotbalový a hokejový manažer, existuje česká verze.

Powerplay manager

Sportovní manažer, více sportů, česká verze.

Soccer manager

Fotbalový manažer, k dispozici česká verze.

Soccer project

Fotbalový manažer, k dispozici česká verze.

Sokker

Fotbalový manažer, k dispozici česká verze.

Super shoot

Fotbalový manažer, k dispozici česká verze.

Trophy manager

Fotbalový manažer, k dispozici česká verze.

%d blogerům se to líbí: